Az internet egyik alapja, hogy gyártófüggetlen, szabványos megoldásokat használunk. Éppen az volt az internet kiagyalóinak egyik fő célja, hogy a felhasználók függetlenedni tudjanak a nagy cégek specifikus megoldásaitól. Nem is túl hosszú távon a különböző gyártók is jól járnak ilyen módon: ha szabványosak a hálózati megoldások, akkor az ő termékeik is esélyt kapnak arra, hogy azokra cseréljék ki, azokkal egészítsék ki az addig mások által uralt terepeket. A felhasználók hosszú távon csak rosszul járhatnak, ha egyetlen gyártó termékeitők függenek. Kiszolgáltatottakká válnak, és nyilvánvalóan megjelenik a gyártó oldalán a kísértés, hogy monopolhelyzetével visszaéljen.
A veszélyekről bővebben lehet olvasni pl. ebben a cikkben: http://www.infowarrior.org/articles/msdanger.pdf
Nem állja meg a helyét sem az a gondolat, hogy ezek a hibák a legújabb változatban már javítottak, sem az, hogy telepítettünk védelmi szoftvert, ami az ilyen behatolásokat kivédi: fontoljuk meg, hogy a legfrissebb behatolási módszer, a legfrisseb féreg ellen sosem védenek ezek - hiszen ezért lesz a mostaninál még frissebb változata a programunknak és a védekező, vírusírtó programnak is.
A Budapesti Műszaki Egyetemen, ahol a Neptun rendszer született, hagyománya van a közönséges, szabványos internet böngészővel elérhető Neptun felületnek. Amikor a fejlesztők elkanyarodtak ettől a megoldástól, nyilvánvalóan a felhasználók érdeke ellen tettek. Kívánatos, hogy visszatérjenek a - számukra talán fáradságosabb - de a rendszer rugalmas és biztonságos használatához vezető útra.
Pásztor Miklós
2002. november.